Na današnji dan leta 1918 se je dober mesec stara Država SHS uradno združila s Kraljevino Srbijo v Kraljevino SHS.
Želje po združitvi nekdanjih dežel južnih Slovanov znotraj Avstro-Ogrske s Kraljevino Srbijo so bile izražene že leto prej v Krfski deklaraciji. Po koncu vojne pa so bile želje ponovno obujene, predvsem zaradi pritiska Italijanov, ki so napredovali proti vzhodu in prečkali mejo, določeno z Londonskim paktom. Mnogi v Državi SHS so videli združitev s Kraljevino Srbijo kot rešitev, saj bi s tem lažje pridobili mednarodno priznanje in bi s tem ustavili italijanske ozemeljske ambicije.
Za čim hitrejšo združitev s Srbijo so se zavzemali predvsem hrvaški Srbi in njihov vodja Svetozar Pribičević, medtem ko so bili preostali politiki (slovenski in hrvaški) previdnejši, saj so se zavedali velikosrbskih aspiracij.
Najkonkretnejša ideja o povezovanju je bila predstavljena novembra leta 1918 na Ženevski konferenci, na kateri so se predstavniki Države SHS, Jugoslovanskega odbora, srbske kraljeve vlade in srbske narodne skupščine dogovorili za združitev obeh držav na federativni podlagi, državnopravno ureditev pa bi po sporazumu z ustavo določila ustavodajna skupščina, kar ni bilo po godu velikosrbskim hegemonističnim interesom. Srbi in člani Pokrajinske vlade za Dalmacijo so imeli drugačen predlog. Nova država bi bila dedna monarhija, ki bi temeljila na centralizmu, s čimer pa se niso strinjali predstavniki drugih narodov, predvsem člani Slovenske ljudske stranke. Kljub nestrinjanju je bil pritisk podpredsednika Narodnega sveta Svetozarja Pribičevića in srbskega dvora premočan, tako da je Kraljevina SHS s prvim dnem, torej 1. 12. 1918, postala centralistična dedna monarhija.
V novonastali državi so bile velike politične, gospodarske in kulturne razlike, ki so hitro privedle do trenj, ki so dosegla svoj višek junija leta 1928, ko je črnogorski poslanec Puniša Račić v parlamentu smrtno ranil poslance Hrvaške kmečke stranke, zaradi česar je kralj januarja 1929 uvedel diktaturo, državo pa preimenoval v Kraljevino Jugoslavijo, ki je obstajala vse do napada sil osi leta 1941.
O nastanku Kraljevine SHS je napisanih več člankov in knjig, o tem dogodku so naslikali tudi sliko, ki je bila več desetletij skrita javnosti, danes pa krasi prostore Narodne skupščine Republike Srbije. Več o sliki v spodnjem videoposnetku.
Urban Pipan