27. aprila praznujemo ustanovitev Osvobodilne fronte (OF) slovenskega naroda, ki je bila ustanovljena leta 1941 med drugo svetovno vojno. Osvobodilna fronta je bila glavna odporniška skupina, ki je delovala proti nemški, italijanski in madžarski okupaciji Slovenije.
Po kapitulaciji Jugoslavije aprila 1941 so različne sile Osi zasedle Slovenijo. Nemčija je okupirala severno in vzhodno Slovenijo, Italija jugozahodni del, Madžarska pa Prekmurje. V tem času je bilo slovensko prebivalstvo izpostavljeno različnim oblikam represije, prisilnega dela, kulturnega zatiranja in deportacij.
Ustanovitev Osvobodilne fronte
Aprila 1941 je bila v Ljubljani, v hiši književnika Josipa Vidmarja, ustanovljena Osvobodilna fronta. OF je sprva združevala štiri politične in družbene skupine: Komunistično partijo Slovenije, krščanske socialiste, Sokole (jugoslovansko telovadno društvo) in kulturne delavce. Kasneje se je OF preoblikovala in razširila, vključujoč širši spekter slovenskega prebivalstva in različne politične sile, ki so se borile proti okupatorjem.
Pomen in posledice
Osvobodilna fronta je igrala ključno vlogo v slovenskem narodnoosvobodilnem boju (NOB). Organizirala je partizanske enote, ki so izvajale gverilske napade proti okupatorskim, sodelovala je v kulturnem in izobraževalnem delu, vzpostavljala ilegalne časopise, šole in kulturne ustanove.
april je po vojni postal državni praznik, znan kot dan upora proti okupatorju, ki je bil v Sloveniji praznovan vse do razpada Jugoslavije. Po osamosvojitvi Slovenije leta 1991 je praznik ohranil svoj pomen in se še vedno praznuje kot pomemben dan v slovenskem koledarju, ki spominja na uporniško zgodovino in boj proti fašizmu in nacizmu.