Bojan Križaj

3. januarja 1957 se je rodil slovenski alpski smučar, Bojan Križaj.

Bojan se je rodil v znani tržiški smučarski družini. Na smuči je stopil že pri treh letih. Osnovno šolo je obiskoval v Križah, srednjo šolo pa v športnem oddelku na Gimnaziji Šentvid. Preboj proti svetovnemu vrhu je začel v sezoni 1976/77, ko si je prismučal prvo točko svetovnega pokala v veleslalomu. Po takrat veljavnih pravilih je točke dobilo samo najboljših 15 na tekmi. V slalomu se je kmalu prebil v prvo jakostno skupino in se že v naslednji sezoni v Madonni di Campiglio prvič povzpel na zmagovalni oder. 20. januarja 1980 je v švicarskem Wengnu dosegel prvo slovensko zmago na tekmah svetovnega pokala, s čimer je v Sloveniji sprožil pravo smučarsko evforijo. V 80. letih so po podjetjih in šolah med prenosi tekem prekinjali delo in pouk, da bi bili priča Križajevim legendarnim bojem s švedskim asom Ingemarjem Stenmarkom.

Zmaga Bojana Križaja v Kitzbühlu leta 1987.

Na olimpijskih igrah v Lake Placidu leta 1980 je v veleslalomu za pičli dve stotinki zgrešil bronasto kolajno. Uspešnejši je bil leta 1982 na svetovnem prvenstvu v Schladmingu, kjer je v slalomu osvojil srebrno kolajno. Leta 1984 je na olimpijskih igrah v Sarajevu, kjer je svečano zaprisegel, podlegel velikim pričakovanjem domače javnosti. Vendar mu je ta zaradi srebrne kolajne Jureta Franka oprostila »zgolj« 9. mesto v veleslalomu. Na olimpijskih igrah v Calgaryju leta 1988 ni nastopil, ker se je tik pred njimi poškodoval. Kariero je v velikem slogu končal na zadnji tekmi sezone 1987/88 v Saalbachu, ko si je tik pred ciljem odpel smuči in peš stopil v ciljno areno.

Otvoritvena ceremonija olimpijskih iger v Sarajevu leta 1984 in Križajeva prisega.

Njegova najuspešnejša sezona je bila 1986/87, ko je z osvojitvijo slalomskega kristalnega globusa ponovil dosežek Roka Petroviča iz sezone poprej. Poleg tega je bil v slalomski razvrstitvi svetovnega pokala drugi v sezonah 1979/80 in 1985/86. Tedaj si je drugo mesto delil s Stenmarkom in Paulom Frommeltom. V sezoni 1980/81 je bil tretji v slalomski razvrstitvi svetovnega pokala. V skupni razvrstitvi svetovnega pokala se je najvišje zavihtel na 4. mesto v sezoni 1979/80. Skupno je v svetovnem pokalu dosegel 8 zmag in 33 uvrstitev na zmagovalni oder, slednje do danes ni uspelo ponoviti še nobenemu slovenskemu moškemu smučarju.

Up Next

Related Posts