Shahak Shapira, izraelsko-nemški pisatelj, je po opazovanju ljudi, ki so brez odnosa do težke simbolike, ki jo predstavlja berlinski spomenik umorjenim Judom Evrope, izdelal fotomontaže, kjer je njihovim neobremenjenim in neprimernim selfijem dodal slike holokavsta. Projekt je poimenoval #YOLOCAUST.
Vizualne vsebine je umetnik s spletne stran že umaknil, so pa na njej dostopna pisma ljudi, ki so se znašli na prirejenih fotografijah. Shapiri je s svojo akcijo uspelo doseči širok javni diskurz na temo odnosa do časovno vedno bolj oddaljenega holokavsta in indiferentnosti mladih do te tematike.
Hoja, skakanje in celo joga na granitnih blokih, ki so jih leta 2005 postavili z namenom, da bi opozarjali na grozote, ki so se dogajale v Evropi ne dolgo nazaj. Shapira je imel dovolj in se lotil dela. Vzel je 12 slik ki jih je spretno objavil na svoji strani. Ko ste prvič obiskali stran so bile na njej originalne slike, če pa ste se zapeljali z miško čez njih, so se ozadja spremenila. Prikazali so se prizori koncentracijskih taborišč.
Poimenovanje strani izvira iz skovanke besed YOLO (You Only Leave Once/samo enkrat se živi) in besede holokavst, ki opisuje enega najbolj mračnih obdobij človeške zgodovine.
Idejo je dobil pred enim letom, dela pa se je lotil pred kratkim. Preskenirati je moral ogromno slikovnih baz in najti primerne slike, ko pa je zadeve objavil je na dno strani dodal email “undouche.me@yolocaust.de”, kamor so lahko ljudje, ki so se na slikah prepoznali poslali prošnjo za umiku vsebine. Spletna stran je dosegljiva tukaj.