Na današnji dan, leta 1990, so potekale prve demokratične volitve v Sloveniji.
Na volitvah v skupščino Socialistične republike Slovenije leta 1990 je sodelovalo kar sedemnajst strank, večina katerih pa je bila iz treh blokov. Najvidnejši blok je bila koalicija Demos, katero so oblikovale Slovenska demokratična zveza, Socialdemokratska zveza Slovenije, Slovenska kmečka zveza, Slovenski krščanski demokrati, Zeleni Slovenije in Slovenska obrtniška zbornica. Poleg Demosa sta bila na volitvah zastopana tudi bloka iz t.i. družbenopolitičnih organizacij (DPO), ter Zveza socialistične mladine Slovenije, ki se je nekaj mesecev pred volitvami razglasila za liberalno stranko.
Hkrati so potekale tudi volitve za predsednika in člane predsedstva, volitve za 80 delegatov družbenopolitičnega zbora in 80 delegatov zbora občin.
Za časa volitev je volilno pravico v Socialistični republiki Sloveniji imelo 1.491.471 volivcev, od tega pa se jih je udeležilo 83,5%. Udeleženci volitev so se tako na teh volitvah v večini odločili za koalicijo DEMOS, čigar stranke so prejele večino glasov. Z izvolitvijo DEMOSa je tako Slovenija naredila še en dodaten korak proti osamosvojitvi.
O volitvah si oglejte spodnja prispevka. V prvem Božo Repe govori o slovenskem parlamentarizmu. V drugem pa Bojan Balkovec predstavi nekaj statističnih podatkov o volitvah leta 1990.